TURISTIKA A CYKLOTURISTIKA

Kraj jižní Moravy pro svůj rovinatý ráz nabízí síť ucelených cyklostezek tzv. Brněnskou vinařskou stezku, která Vás zavede z moravské metropole Brna přes Dolní Kounice, které jsou známé pěstováním červených vín, zvláště „kounickou Frankovkou“ a klášterem Rosa coeli. Pak úrodnou nivou řeky Jihlavy ke splavu ve Cvrčovicích, který Vám nabízí možnost koupání, rybolovu a také občerstvení. Dále podél řeky Jihlavy až do Pohořelic, kde se nachází penzion In vino. Stezka pokračuje podél Mlýnského náhona směrem k Velkému dvoru a dále se proplétá mezi třemi rybníky: Starým, Novoveským a Vrkočem (kde se provádí exkurze na jarní a podzimní výlovy s odborným výkladem) až do Nové Vsi přes Iváň s krásným výhledem na chráněnou krajinou oblast Pálavu. Stezka pokračuje až k Novomlýnským nádržím, kde navazuje na Mikulovskou cyklostezku. Novomlýnské nádrže poskytují mnoho sportovních i rekreačních aktivit. např. windsurfing, kde jsou k dispozici instruktoři, jachting, tenis, volejbal, lodní doprava, atd.. Tato oblast je také významnou rybářskou lokalitou – lze si zde zakoupit rybářský lístek.

Další cyklotrasa Vás zavede do vesničky Dolní Věstonice (Pohořelice , Přibice, Vranovice, Pouzdřany, Strachotín, Dolní Věstonice), která je archeologickým nalezištěm a známá především nálezem Věstonické Venuše, kterou je možno shlédnout v místním muzeu.

Důležité je také připomenout chráněnou krajinou oblast a biosférickou rezervaci Pálavu, která se může pochlubit svou vzácnou faunou i florou a kde se pomocí turisticky značených stezek dostanete na zříceninu hradu Děvičky a nejvyšší vrchol Děvín, dále na kopce Kotel, Turold a Svatou.

 

Také nedaleké město Znojmo, které je třetí nejdůležitější historické město Moravy, nabízí možnost výletu, shlédnutí nespočet památek jako jsou hradní areál s barokním zámkem, rotunda sv. Kateřiny, chrám sv. Mikuláše, premonstránské opatství Louka, radniční věž, podzemní chodby. Dalším lákadlem je Národní park Podyjí. Výletním místem je zajisté hrad Bítov, který leží na soutoku řek Dyje a Želetavky a zámek Vranov nad Dyjí, který se nachází v blízkosti Vranovské přehrady. Tato nabízí možnost koupaní jelikož patří mezi nejteplejší přehrady v republice.

 

Turistika a cykloturistika